Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 15_ 04.06.2011 »

Andriolli zaprasza do KarczewSkąd Litwini wracali? Z nocnej wracali wycieczki,
Wieźli łupy bogate, w zamkach i cerkwiach zdobyte.
Tłumy brańców niemieckich z powiązanymi rękami,
Ze stryczkami na szyjach, biegą przy koniach zwycięzców;
Poglądają ku Prusom i zalewają się łzami,
Poglądają na Kowno - i polecają się Bogu.
W mieście Kownie pośrodku ciągnie się błonie Peruna,
Tam książęta litewscy, gdy po zwycięstwie wracają,
Zwykli rycerzy niemieckich palić na stosie ofiarnym.
A.Mickiewicz, Konrad Wallenrod, część IV.KARCZEW. Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej Muzeum "Stara Plebania", ul. Żaboklickiego 12, tel. 601331457, w ramach obchodów Roku Andriollego na Mazowszu dnia 4. czerwca 2011 r. o godzinie 17.00 zaprasza na otwarcie wystawy przedstawiającej dzieło Elwiro Michała Andriollego pt. Skąd Litwini wracali?... Obraz przez krytyków został uznany za najdojrzalszą pracę artysty. Powstał w 1892 r. w Brzegach, od 1912r. znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Eksponowana kopia została udostępniona przez Muzeum Andriollego w Józefowie. W części artystycznej wystąpią laureaci konkursu krasomówczego Ziemia Andriollego... jakiej nie znamy... organizowanego przez PTTK Oddział Mińsk Mazowiecki.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA ROKU ANDRIOLLEGO. Poniżej przekazujemy Państwu informacje, które otrzymaliśmy od organizatorów wydarzeń planowanych w czerwcu. Polecamy m.in.:

JÓZEFÓW, 04.06.2011 godz. 11.00, Przedszkole i Szkoła Strumienie, ul. 3 Maja 129. W rodzinnej atmosferze prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz happening plastyczny pod wspólnym tytułem Jaki świdermajer, tradi czy trendy?

JÓZEFÓW, 06.06.2011, Gimnazjum Nr 1 w Józefowie, ul. Leśna 39. Śladami Elwiro Michała Andriollego - finał II Powiatowego Konkursu pt. Zachować pamięć.

OTWOCK, 10.06.2011 godz. 9.30, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Poniatowskiego 10. Sesja pt. Mijające krajobrazy Mazowsza - Otwock 1916-2011, podczas której będziemy mogli wysłuchać następujących wykładów: PTK na Mazowszu; Walory przyrodnicze Mazowsza; Mijający krajobraz kulturowy mazowieckiej wsi - kołbielszczyzna; To też są zabytki - >>archeologia krajobrazu<< ziemi otwockiej; Prawne aspekty ochrony zabytków; Brzegi Andriollego, styl i jego twórcy; Andriolli jako krajoznawca...; Świdermajer - styl nadświdrzański; Wokół jednego zabytku - Willa Jakubówka; Szkoła w Siennicy i jej rola w kształtowaniu postaw krajoznawczych. Organizator PTTK Oddział Otwock zaprasza także do wzięcia udziału w wycieczce do Nałęczowa do grobu Andriollego (11.06.2011) i w spływie kajakowym po rzece Świder (12.06.2011).

WIĄZOWNA, 13.06.2011 godz. 19.00, Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kościelna 41. Prelekcja Roberta Bellera pt. Andriolli i drewniana architektura Otwocka i okolic w sztuce, której uzupełnieniem będzie prezentacja multimedialna.

MIŃSK MAZOWIECKI. W Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16, tel. 500186482, możemy obejrzeć wystawę pt. Andriolli w Mińsku Mazowieckim. Wśród pierwodruków ilustracji książkowych wykonanych przez artystę zobaczymy rysunki do Marii z 1876 r., cztery różne wydania Starej Baśni, a wśród nich wydanie z 1879 r., które ukazało się z okazji jubileuszu 50-lecia pracy literackiej autora. Ponadto trzy wydania gawędy szlacheckiej Urodzony Jan Dęboróg - w tym pierwodruk ilustracji z 1880 r. oraz trzy wydania Pamiętników kwestarza z pierwodrukiem z 1881 r. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Ziemi Mińskiej z wykorzystaniem zbiorów Muzeum Andriollego w Józefowie.

OTWOCK, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie filia w Otwocku, ul. Pułaskiego 3 A, tel. 22 779 70 50, poleca wystawę pt. Andriolli i drewniana architektura Otwocka i okolic w sztuce. Wśród eksponatów znajdują się pierwodruki ilustracji artysty z lat 1884-1886 (wydawnictwa paryskie) pochodzące ze zbiorów Muzeum Andriollego w Józefowie, a także współczesne malarstwo ze zbiorów Jacka Lutoborskiego oraz fotografie Michała Zenknera i Grażyny Zielińskiej-Zenkner. Kustosz wystawy - Robert Beller zaprasza do obejrzenia ekspozycji w godzinach otwarcia biblioteki do dnia 22. czerwca. Wstęp wolny.

ŚWIDERMAJER - www.geniusloci.co Wszystkim osobom interesującym się architektonicznym dziedzictwem Andriollego - stylem nadświdrzańskim, a szczególnie tym, którzy planują budowę lub remont własnego świdermajera polecamy stronę internetową www.geniusloci.co

NOWOŚCI WYDAWNICZE: A.Centroni, Styl Ťświdermajerť architektura do zachowania - opracowanie napisane przez architekta, specjalistę w zakresie konserwacji zabytków. R.Lewandowski, Twórcy stylu świdermajer. W bibliografii dotyczącej historii drewnianej architektury linii otwockiej, jest to pierwsza publikacja, która przedstawia styl nadświdrzański znany jako świdermajer oraz współczesnych jego twórców. Adresy miejsc, w których można obejrzeć i ewentualnie zakupić publikacje Wydawnictwa Świdermajer znajdziemy w biuletynie Andriollówka Nr 11 na www.andriollowka.pl

Ściągnij wersję w PDF.
www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus