Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 17_ 19.06.2011 »

Andriolli w Nałęczowie i w Józefowie



NAŁĘCZÓW i JÓZEFÓW
W ramach obchodów Roku Andriollego, dnia 27. maja w Galerii pod Lipami w Nałęczowie przy ul. Lipowej 3 oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie przy ul. Wyszyńskiego 1 - zostały otwarte jednocześnie dwie identyczne wystawy poświęcone życiu i twórczości Andriollego.
Artysta urodził się w 1836r. w Wilnie jako syn Włocha z Brentonico i Polki z Wileń-szczyzny. Studiował w Moskwie, w Petersburgu i w Rzymie. Po powstaniu styczniowym, w którym brał udział, i po brawurowej ucieczce z rosyjskiego więzienia przebywał w Londynie, a później w Paryżu. Podczas powrotu do kraju został zdradzony, aresztowany, a następnie osądzony i zesłany w głąb Rosji do Wiatki. W 1871r. po carskim ułaskawieniu wrócił do Warszawy. Szybko zyskał miano wybitnego ilustratora. W 1873r. zakupił ziemię i zamieszkał w Stasinowie koło Nowomińska w granicach dzisiejszego Mińska Mazo-wieckiego. W 1880r. kupił część folwarku Anielin po obu brzegach rzeki Świder w granicach dzisiejszego Otwocka i Józefowa. Wg własnego projektu wybudował drewniane, bogato zdobione domy z przeznaczeniem na wynajem dla letnich gości. W jednym z nich zamieszkał i urządził swoją pracownię. Zapoczątkował w ten sposób istnienie stylu nadświdrzańskiego znanego jako świdermajer. W latach 1883-1886 mieszkał i pracował w Paryżu. Od 1871r. życie i twórczość artysty były bezpośrednio związane z Warszawą oraz z obszarami południowo - wschodniego Mazowsza. Należą do nich dzisiejsze miasta: Mińsk Mazowiecki, Kałuszyn, Karczew, Otwock i Józefów oraz trochę odleglejszy Nałęczów, gdzie w 1893r. został pochowany.

Plenerowa wystawa nałęczowska dostępna jest dla zwiedzających codziennie - przez całą dobę - do końca października przy ul. Lipowej 3. Więcej szczegółów na www.naleczow.pl, Galeria Zdjęć, zakładka: Galeria pod Lipami - Andriolli.

Wystawa józefowska prezentowana jest do końca sierpnia w Galerii u Braci, Aleja Przyszłości 8, tel. 22 789 29 10.
Scenariusz wystawy przygotowała Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska oraz Anna Wziątek, konsultacje - Halina Bukowska, opracowanie graficzne Andrzej Roman Ćwiek, współpraca Robert Lewandowski.

ROK ANDRIOLLEGO Poniżej przekazujemy Państwu informacje, które otrzymaliśmy od organizatorów niektórych wydarzeń. Polecamy:

OTWOCK, do 30. czerwca 2011r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie filia w Otwocku, ul. Pułaskiego 3 A, tel. 22 779 70 50, przedstawia wystawę pt. Andriolli i drewniana architektura Otwocka i okolic w sztuce, podczas której prezentowane są eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Andriollego w Józefowie, a wśród nich pierwodruki ilustracji artysty z lat 1884-1886 (wydawnictwa paryskie), a także współczesne malarstwo ze zbiorów Jacka Lutoborskiego oraz fotografie Michała Zenknera i Grażyny Zielińskiej-Zenkner. Kustosz wystawy - Robert Beller zaprasza do obejrzenia ekspozycji w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

KARCZEW, do 31. lipca 2011r. Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej Muzeum "Stara Plebania", ul. Żaboklickiego 12, tel. 601331457. Wystawa przedstawiająca dzieło Elwiro Michała Andriollego pt. Skąd Litwini wracali?... do Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. Eksponowany rysunek krytycy uznali za najdojrzalszą pracę artysty. Powstał w 1892r., posiada wymiary 107 x 151 cm, na wystawę został udostępniony przez Muzeum Andriollego w Józefowie. Andriolli zaprasza do Karczewa!

MIŃSK MAZOWIECKI, do 31. sierpnia 2011r. W Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16, tel. 500186482, możemy obejrzeć wystawę pt. Andriolli w Mińsku Mazowieckim. Wśród pierwodruków ilustracji książkowych wykonanych przez artystę zobaczymy rysunki do Marii Antoniego Malczewskiego z 1876r., cztery różne wydania Starej Baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego, a wśród nich wydanie z 1879r., które ukazało się z okazji jubileuszu 50-lecia pracy literackiej autora. Ponadto trzy wydania gawędy szlacheckiej Urodzony Jan Dęboróg Władysława Syrokomli - pierwodruk ilustracji z 1880r. oraz trzy wydania Pamiętników kwestarza Ignacego Chodźki z pierwodrukiem z 1881r.. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Ziemi Mińskiej z wykorzystaniem zbiorów Muzeum Andriollego w Józefowie.

WARSZAWA ANIN. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, ul. Trawiasta 10, tel. 22 815 33 21, zaprasza do obejrzenia wystawy kolorowych ilustracji E.M.Andriollego do poematu A.Mickiewicza Pan Tadeusz.

Wszystkim zainteresowanym biografią Andriollego polecamy album autorstwa Henryka Piątkowskiego i Henryka Dobrzyckiego pt. Andriolli w sztuce i życiu społecznym. Książka zawiera 278 rysunków. Publikacja - wydanie bibliofilskie - wyróżnia się dużą starannością opracowania graficznego oraz doskonałą jakością druku. Oryginał wydano w 1904r. z okazji 10. rocznicy śmierci artysty. Reprint wydano w 2011r. z okazji 175. rocznicy urodzin Andriollego oraz w 130. rocznicę powstania ilustracji do Pana Tadeusza.

Polecamy również książkę Joanny Janickiej pt. Ziemia Andriollego, w której obok obszernych relacji z konkursów tematycznie związanych z Andriollim opisany został szlak turystyczny im. E.M.Andriollego.

Ściągnij wersję w PDF.
















www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus