Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 21_ 03.07.2011 »

Trudne pięknoTRUDNE PIĘKNO, nadświdrzańska architektura w starym obiektywie - pod takim tytułem Joanna i Paweł Szpygiel przed-stawiają fotografie świder-majerów.
"Los związał część naszej rodziny i nasze dzieciństwo ze Świdrem, Otwockiem i okolicami oraz z charakte- rystyczną i wyjątkową nad-świdrzańską architekturą, ze starymi drewnianymi doma-mi zwanymi popularnie świdermajerami. Po latach wydawało nam się, że jest to już zamknięty rozdział w naszym życiu. Mieszkając w Warszawie przez pewien czas nie mogliśmy wyjeżdżać w dalsze podróże. Wpad-liśmy wówczas na pomysł, aby zorganizować krótką sentymentalną wycieczkę do Świdra, powspominać miejs-ca zabaw z dzieciństwa oraz przypomnieć sobie zapach sosnowego lasu. To wtedy na nowo odkryliśmy świder-majery, a pasja poszuki-wania kolejnych domów i architektonicznych detali pochłonęła nas na wiele weekendów. Odkrywane mi-ejsca fotografowaliśmy, ale ze zdjęć nie byliśmy za-dowoleni. Zbyt dokładnie po-kazywały opłakany stan wielu budynków. Dopiero kiedy Paweł spróbował użyć techniki gumy dwuchromia-nowej - stare pensjonaty i wille odzyskały na foto-grafiach dawne piękno i w powstałej harmonii znów dumnie zaprezentowały się ze wszystkimi detalami. Wystawa przedstawia naszą fotograficzną pasję oraz efekty wielomiesięcznych prób i dopracowywania techniki gumy dwuchromianowej" - mówią autorzy niepowtarzalnych fotografii Joanna i Paweł Szpygiel. (www.szpygiel.pl)

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 3. lipca o godzinie 16.00 w Galerii Andriollego w Nałęczowskim Ośrodku Kultury przy ul. Lipowej 6 w ramach obchodów Roku Andriollego. Wystawa potrwa do dnia 28. lipca 2011 roku.

NAŁĘCZÓW i JÓZEFÓW. W ramach obchodów Roku Andriollego, w Galerii pod Lipami w Nałęczowie przy ul. Lipowej 3 oraz przy Alei Przyszłości 8 w Józefowie możemy zwiedzać dwie identyczne wystawy poświęcone życiu i twórczości Andriollego.

Plenerowa wystawa nałęczowska dostępna jest dla zwiedzających codziennie - przez całą dobę - do końca października. Więcej szczegółów na www.naleczow.pl, Galeria Zdjęć, zakładka: Galeria pod Lipami - Andriolli.

Wystawa józefowska prezentowana jest do końca sierpnia w Galerii u Braci, Aleja Przyszłości 8, tel. 22 789 29 10.

Scenariusz wystawy przygotowała Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska oraz Anna Wziątek, konsultacje - Halina Bukowska, opracowanie graficzne Andrzej Roman Ćwiek, współpraca Robert Lewandowski.

Wszystkim zainteresowanym biografią Andriollego polecamy album autorstwa Henryka Piątkowskiego i Henryka Dobrzyckiego pt. Andriolli w sztuce i życiu społecznym. Książka zawiera 278 rysunków. Publikacja - wydanie bibliofilskie - wyróżnia się dużą starannością opracowania graficznego oraz doskonałą jakością druku. Oryginał wydano w 1904r. z okazji 10. rocznicy śmierci artysty. Reprint wydano w 2011r. z okazji 175. rocznicy urodzin Andriollego oraz w 130. rocznicę powstania ilustracji do Pana Tadeusza.

Polecamy również książkę Joanny Janickiej pt. Ziemia Andriollego, w której obok obszernych relacji z konkursów tematycznie związanych z Andriollim opisany został szlak turystyczny im. E.M.Andriollego.

Ściągnij wersję w PDF.
www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus