Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 39_ 29.09.2011 »

Letnisko MiędzylesieFragmenty opisu Letniska Międzylesie z publikacji p.t. Letniska Falenickie (1938): Międzylesie, pow. Warszawski. Miedzy Aninem i Radością leży drugie z kolei od Warszawy letnisko falenickie dobrze Warszawie znane - Międzylesie. Położone na gruntach piaszczystych na skraju Lasów Wilanowskich, znane było ongi p.n. Kaczy Dół. Letnisko bardzo popularne i chętnie odwiedzane; ma zalety podobne do innych letnisk na linii Anin - Falenica - Świder.
W sąsiedztwie: kolonia Borków, miejscowości Zastów, Anin, Zbytki, Zerzeń, Kuligów, Miłosna Stara.
Agenda biura meldunkowego czynna cały rok na miejscu u sołtysa.
Na terenie letniska Komisja Sanitarna gminna i miejscowa przy udziale lekarza gminnego dokonuje co pewien czas kontroli willi i sklepów pod względem sanitarnym i porządkowym oraz bada przestrzeganie cen na artykuły pierwszej potrzeby.
Mięso w jatkach sprzedawane jest pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym powiatowym i każdorazowo po uboju badane przez lekarza.
KOMUNIKACJA. Przy stacjach kolejowych kursują miejscowe dorożki zaopatrzone w taksy dorożkarskie.
DOJAZD SAMOCHODEM. Przez Most Poniatowskiego, Grochowską, drogą gminną Falenicką (przez Zastów) do przejazdu Kolei Nadwiślańskiej w Międzylesiu. Najbliższa stacja benzynowa w Wawrze. Do Wawra droga asfaltowana i kostka, od Wawra - bruk.
SEZON. Zasadniczo letni.
TAKSA. Taksy nie ma, natomiast podobnie jak we wszystkich sołtystwach w gm. Falenica obowiązuje gminny podatek hotelowy w wysokości 0,30-0,20 zł dziennie od osoby, dla mieszkających w pensjonatach.
KOŚCIÓŁ. We wsi Zerzeń 1 ? km od Międzylesia oraz kaplica przy Zakładzie im. "Rodziny Marii" w Międzylesiu.
ORGANIZACJE. Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości, przy szkole.
SKLEPY SPOŻYWCZE. Kilka sklepów spożywczych w różnych punktach letniska. Targi z wozów, codziennie z rana na głównych ulicach.
KSIĄŻKI I GAZETY. Kioski "Ruchu" na stacjach Kolei Nadwiślańskiej i Kolei Dojazdowej, pisma roznoszą także chłopcy po letnisku.

Szanowni Państwo!
Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli letniska podwarszawskie linii otwockiej - to nazwa projektu, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania przeszłością oraz dokumentowanie ginących śladów pamięci po dawnych letniskach wśród mieszkańców dzisiejszej linii otwockiej. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem i chcielibyście wziąć udział w tym społecznym przedsięwzięciu - prosimy o kontakt z podanymi poniżej osobami: Uzdrowisko Otwock - Anna Radomska, a.m.radomska@gmail.com, tel. 693107116;
Letnisko Świder i letniska józefowskie - Robert Lewandowski, roblewandowski@wp.pl, tel. 605035774; Letnisko Falenica - Lidia Dańko, lidiad@medianet.pl, tel. 501585850; Letniska wawerskie (Miedzeszyn, Radość, Międzylesie, Anin) - Dorota Choińska, Daria Boniecka-Stępień daria_boniecka@wp.pl, tel. 508085382. Państwa wsparcie może mieć formę udostępnienia i ocalenia od zapomnienia informacji na temat życia w letniskach linii otwockiej. W wielu domach znajdują się prawdopodobnie zdjęcia, zapiski lub ciekawostki z tamtych lat. Wiele starszych osób pamięta wydarzenia, które mogą wzbogacić wiedzę o naszym regionie. Warto więc ? zanim wyrzucimy coś bezpowrotnie ? przejrzeć własne zasoby i być może udostępnić je innym.
Tematycznie projekt wpisuje się w wy-darzenia Roku Andriollego. Został dofinansowany przez Fundację Kronenberga działającą przy banku Citi Handlowy w Warszawie, a realizowany jest przez Fundację Andriollego we współpracy z grupą osób, którą oprócz wyżej wymienionych stanowią m.in.: Eliza Radzanowska, Marzenna Szymańska, Rafał Fijałkowski - prowadzący warsztaty edukacyjne, konkursy, olimpiady wiedzy, gry, zabawy itp., eliza@arete-art.pl, tel. 508498358; Maja i Zbigniew Płażewscy, Lidia Dańko, Joanna i Paweł Szpygiel odpowiedzialni za przygotowanie plansz wystawowych oraz okolicznościowej publikacji do druku.
Koordynacja projektu Robert Lewandowski.


Ściągnij wersję w PDF.
www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus