Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 40_ 01.10.2011 »

Letnisko RadośćFragmenty opisu Letniska Radość z publikacji p.t. Letniska Falenickie (1938): Radość, powiat Warszawski. Za smugą lasów Wilanowskich - trzecie z kolei letnisko gminy Falenica - Radość. O charakterze - takim samym, jak wszystkie letniska, aż do Świdra. Bardzo uczęszczane i nie mniej od Anina i Międzylesia znane. Grunty w podobny sposób ukształtowane, jak na całej linii. Przeważa sosna na piaszczystym podłożu. W ostatnich latach Radość podniosła się znacznie pod względem budowlanym. Przybyło dużo nowych willi. Letnisko czerpie prąd z Falenicy. Sąsiednie miejscowości: Zerzeń, kolonia Borków i wieś Borków, Wólka Zerzeńska, wieś Miedzeszyn - letnisko łączy się z sąsiednim letniskiem Miedzeszynem.
Wisła w odległości 2 km. Nurt spokojny pozwala uprawiać sporty wodne i rybołóstwo. Agenda biura meldunkowego czynna jest w okresie letnim na miejscu. Poza sezonem letnim przy Zarządzie gminnym w Falenicy.
Na terenie letniska Komisja Sanitarna gminna i miejscowa przy udziale lekarza gminnego dokonuje co pewien czas kontroli willi i sklepów pod względem sanitarnym i porządkowym oraz bada przestrzeganie cen na artykuły pierwszej potrzeby.
Mięso w jatkach sprzedawane jest pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym powiatowym i każdorazowo po uboju badane przez lekarza.
DOJAZD SAMOCHODEM. Przez Most Poniatowskiego, Grochowską, Wawer, Zastów - drogą gminną brukowaną falenicką, do samej Radości - stacja benzynowa w Wawrze, do Wawra droga 1-ej klasy na podłożu betonowym, od Wawra bruk polowcem.
SEZON. Letni.
TAKSA. Obowiązuje podatek hotelowy w granicach 0,30 - 0,20 złotych [dziennie] dla mieszkających w pensjonatach.
KOŚCIÓŁ. Kościół parafialny na miejscu, nabożeństwa codziennie.
ORGANIZACJE. Zrzeszenie Obywateli Radości, Towarzystwo Przyjaciół Radości, Koło Sportowe przy Ochotniczej Straży Pożarnej.
SKLEPY SPOŻYWCZE. Kilkanaście sklepów spożywczych w różnych punktach letniska. Bazar przy stacji PKP.
ZAKŁADY GASTRONOMICZNE. Kilka restauracyj, z których najlepsza na ul. Piłsudskiego.
GAZETY I KSIĄŻKI. Kioski "Ruchu" na stacjach Kolei Nadwiślańskiej i Kolei Dojazdowej, oraz różne pisma roznoszą chłopcy po letnisku.

Szanowni Państwo!
Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli letniska podwarszawskie linii otwockiej - to nazwa projektu, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania przeszłością oraz dokumentowanie ginących śladów pamięci po dawnych letniskach wśród mieszkańców dzisiejszej linii otwockiej. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem i chcielibyście wziąć udział w tym społecznym przedsięwzięciu - prosimy o kontakt z podanymi poniżej osobami: Uzdrowisko Otwock - Anna Radomska, a.m.radomska@gmail.com, tel. 693107116;
Letnisko Świder i letniska józefowskie - Robert Lewandowski, roblewandowski@wp.pl, tel. 605035774; Letnisko Falenica - Lidia Dańko, lidiad@medianet.pl, tel. 501585850;
Letniska wawerskie (Miedzeszyn, Radość, Międzylesie, Anin) - Dorota Choińska, Daria Boniecka-Stępień daria_boniecka@wp.pl, tel. 508085382.
Państwa wsparcie może mieć formę udostępnienia i ocalenia od zapomnienia informacji na temat życia w letniskach linii otwockiej. W wielu domach znajdują się prawdopodobnie zdjęcia, zapiski lub ciekawostki z tamtych lat. Wiele starszych osób pamięta wydarzenia, które mogą wzbogacić wiedzę o naszym regionie. Warto więc ? zanim wyrzucimy coś bezpowrotnie ? przejrzeć własne zasoby i być może udostępnić je innym.
Tematycznie projekt wpisuje się w wy-darzenia Roku Andriollego. Został dofinansowany przez Fundację Kronenberga działającą przy banku Citi Handlowy w Warszawie, a realizowany jest przez Fundację Andriollego we współpracy z grupą osób, którą oprócz wyżej wymienionych stanowią m.in.: Eliza Radzanowska, Marzenna Szymańska, Rafał Fijałkowski - prowadzący warsztaty edukacyjne, konkursy, olimpiady wiedzy, gry, zabawy itp., eliza@arete-art.pl, tel. 508498358; Maja i Zbigniew Płażewscy, Lidia Dańko, Joanna i Paweł Szpygiel odpowiedzialni za przygotowanie plansz wystawowych oraz okolicznościowej publikacji do druku. Koordynacja projektu Robert Lewandowski.


Ściągnij wersję w PDF.
www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus