Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 43_ 06.10.2011 »

Letnisko Falenica



Fragmenty opisu Letniska Falenica z publikacji p.t. Letniska Falenickie (1938): Falenica, powiat Warszawski. Na linii najbardziej uczęszczanych letnisk podstołecznych: Warszawa - Pilawa, leży Falenica. Jest to ośrodek administracji gminnej i letniskowej zarazem [od 1924, przyp. red.], poczynający się w osiedlu i letnisku podstołecznym (tuż obok Wawra) Anin, i kończący się w Świdrze pod Otwockiem. Do Falenicy należą: Anin, Międzylesie, Daków, Radość, Zbójna Góra, Miedzeszyn, Miedzeszyn Nowy, Michalin, Emilianów, Józefów, Jarosław i Świder.
Szlak leśny, którego ośrodkiem jest Falenica, ciągnie się niemal nieprzerwanym pasmem aż do Otwocka, po obu stronach toru kolejowego. Warunki terenowe i klimatyczne są bardzo zbliżone do otwockich, z tą różnicą, że tamten jest miejscowością klimatyczną i sanatoryjną. Falenica wraz z przyległymi miejscowościami tworzy wspólny łańcuch letnisk w ścisłym znaczeniu.
Wartość Falenicy i okolic stanowi grunt piaszczysty, łatwo przepuszczający wodę, i - sosny. Dodać również należy sąsiedztwo Wisły, o brzegach usypanych czystym, przez wodę przemytym piaskiem, nadających się doskonale na wielkie plaże podstołeczne, mogące pomieścić tysiączne rzesze Warszawiaków, pragnących połączyć letniskowanie z wioślarstwem i sportami wodnymi. Wisła płynąca nieopodal od wymienionych letnisk, po prawym brzegu nie ma porywistego nurtu. Przeciwnie tworzy liczne łachy i kępy o wodzie spokojnej.

Sama Falenica, mimo, iż jest centrum administracji gminnej, nie straciła swego charakteru letniskowego. Świadczą o tym o miedzę położone i dobrze Warszawie znane letniska: Miedzeszyn, Michalin itp. Drogami polnymi i leśnymi łączy się Falenica z innym ośrodkiem letnisk podstołecznych: Aleksandrów - Wiązownia (Rycice, Mlądz, Zamlądz, Białek, Emmów).
Najbliższe miejscowości od Falenicy: Zatrzebie, Julianów, Błota. Nowa Wieś (w kierunku Wisły nad szosą Warszawa - Otwock), Letnisko (wille) Falenica i Michalin nad torem Kolei Nadwiślańskiej, w kierunku Otwocka.
Dzięki bliskiemu sąsiedztwu z Wisłą, letniskujący w Falenicy i w najbliższych osiedlach, mogą wielostronnie uprawiać wędkarstwo. Wspomniane łachy, zatoczki, strumyki niewielkiej długości, wpadające do Wisły, umożliwiają łowienie ryb, szukających spokojniejszego nurtu. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni liczni wędkarze przybywają tutaj po zdobycz.
W miasteczku, między torami obu koeli, jest dostateczna liczba sklepów, w których bez trudu można się zaopatrzyć w produkty żywnościowe.
W Falenicy pracuje gminno-okręgowa elektrownia, zabezpieczająca tej miejscowości, jak i całej okolicy, dobry prąd elektryczny przez całą dobę. Ludność miejscowa, od dawna żyjąca z dochodów czerpanych z wynajmu letnisk, odnosi się do gości stołecznych życzliwie. Nigdy nie bywa zatargów. Bezpieczeństwo zupełne.
Wyliczając zalety Falenicy nie można pominąć milczeniem - lewego brzegu Wisły, na który przedostać się można łódkami przewoźników (10-20 gr. za przejazd osobowy) na Kępy: Zawadowską, Falenicką i Okrzewską. Są to tereny piaszczyste, o ogromnym nasłonecznieniu. Zwolennicy zupełnej swobody w plażowaniu znajda idealne warunki.
Biuro meldunkowe przy Zarządzie Gminnym czynne cały rok.
Na terenie letniska Komisja Sanitarna gminna i miejscowa przy udziale lekarza gminnego dokonuje co pewien czas kontroli willi i sklepów pod względem sanitarnym i porządkowym oraz bada przestrzeganie cen na artykuły pierwszej potrzeby.
Mięso w jatkach sprzedawane jest pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym powiatowym i każdorazowo po uboju badane przez lekarza.
KOMUNIKACJA. Przy stacjach kolejowych kursują miejscowe dorożki zaopatrzone w taksy dorożkarskie.
DOJAZD SAMOCHODEM.
1. Przez Most Poniatowskiego, Jakubowską, brzegiem Wisły, Las Zbytki, Kulików, Miedzeszyn wieś, Julianów, zakręt na lewo obok Zatrzebia.
2. Przez Most Poniatowskiego, Al. Waszyngtona, Grochów, Wawer, Zastów, na Falenice drogą gminną. Pierwszy szlak asfaltowany aż do Zatrzebia. Drugi szlak brukowany kamieniem polnym. Powszechnie używany jest pierwszy szlak.
SEZON. Letni i zimowy.
TAKSA. Taksy kuracyjnej nie ma. Natomiast obowiązuje podatek hotelowy na rzecz Gminy w wysokości od 0,30 do 0,20 zł od osoby dziennie. Podatek obowiązuje jedynie osoby mieszkające w hotelach lub pensjonatach.
KOŚCIÓŁ. Kościół parafialny na miejscu.
ORGANIZACJE. Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości, Związek Rezerwistów, Związek Strzelecki, Liga Obrony Powietrznej i Przeciw-gazowej, L M i K, straż pożarna ochotnicza.
TARGI. Na rynku miejscowym - wtorki i piątki.

ZAKŁADY GASTRONOMICZNE. W sezonie letnim czynne są kawiarnie i cukiernie przy większych pensjonatach.
KSIĄŻKI I GAZETY. Kioski "Ruchu" na stacjach Kolei Nadwiślańskiej i Kolei Dojazdowej.


Ściągnij wersję w PDF.
















www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus