Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 44_ 07.10.2011 »

Letnisko Michalin



Fragmenty opisu Letniska Michalin z publikacji p.t. Letniska Falenickie (1938): Michalin, powiat Warszawski. Między Falenicą a Józefowem leży Michalin, letnisko należące do jednego z 10-ciu sołtystw falenickich. Całkowicie niemal położone w wysokim lesie, warunki terenowe i klimatyczne ma podobne do Świdra. Zdrowe i licznie uczęszczane. Lasami położonymi na północ od letniska, graniczy z kompleksem lasów w Aleksandrowie i Wiązowni. Szczególnie nadaje się do pobytu dzieci. Niedalekie sąsiedztwo z rzeką Świder umożliwia plażowanie na piaszczystych brzegach.
Miejscowości sąsiednie: Józefów, Emilianów, Falenica, Białek.
Do Wisły 1 ? km. Podobnie, jak w sąsiednich miejscowościach, umożliwia to sport wodny i rybołóstwo. Agenda biura meldunkowego czynna jest w okresie letnim na miejscu. Poza sezonem letnim przy Zarządzie gminnym w Falenicy.
Na terenie letniska Komisja Sanitarna gminna i miejscowa przy udziale lekarza gminnego dokonuje co pewien czas kontroli willi i sklepów pod względem sanitarnym i porządkowym oraz bada przestrzeganie cen na artykuły pierwszej potrzeby.
KOMUNIKACJA. Przy stacjach kolejowych kursują miejscowe dorożki zaopatrzone w taksy dorożkarskie. DOJAZD SAMOCHODEM.
1. Przez Most Poniatowskiego, Jakubowską, szosą Warszawa - Otwock do Józefowa, stąd na lewo - drogą polna do Michalina. Droga do Józefowa droga bardzo dobra asfaltowana.
2. Przez Most Poniatowskiego, jak powyżej aż do Zatrzebia, skąd bocznicą brukowaną do Falenicy i przez nią, wzdłuż toru Kolei Nadwiślańskiej, droga gminną do Michalina - droga niezła.
Stacje benzynowe od letniego sezonu 1938 w Falenicy lub stale w Otwocku.

SEZON. Letni oraz pensjonatowy - zimowy.
TAKSA. Podatek komunalny od mieszkających w pensjonatach, jak w całej gm. Falenica.
PENSJONATY. Dzierżawcy pensjonatów corocznie nie są ci sami - niektórzy ubywają, a na ich miejsce przybywają nowi.
Służba pensjonatowa w okresie pracy pensjonatów, poddawana jest badaniu przez lekarzy urzędowych.
ORGANIZACJE. Stowarzyszenie Przyjaciół Michalina.
GAZETY I KSIĄŻKI. Kioski "Ruchu" na stacjach Kolei Nadwiślańskiej i Kolei Dojazdowej, chłopcy.

Na obu fotografiach rodzina Lichtensztulów w Michalinie. Zdjęcie na pierwszej stronie zostało opisane: 1 - Izydor Lichtensztul, 2 - Edwarda Lichtensztul z domu Chwat, 3 - Eliasz Tuwim. O pozostałych osobach brak informacji. Dobra Hrynienki (tak nazywano obszerne tereny obecnego Michalina po wschodniej stronie kolei) otrzymała w prezencie od carskiego gubernatora jego przyjaciółka o imie-niu Michalina. Niebawem Dobra Hrynienki zostały rozparcelowane i sprzedane, a jednym z kupujących był Jakub Lichtensztul, który z żoną Chają miał czterech synów i dwie córki. Wybudowali oni w Michalinie kilkanaście domów, w których prowadzili pensjonaty. Żona Izydora, syna Jakuba, widoczna na obu fotografiach, prowadziła pensjonat nazwany od jej imienia "Edwardówka". Józef Lichten, jeden z dwóch synów Izydora, którzy uniknęli zagłady, doktor prawa na Uniwersytecie Warszawskim, po kampanii wrześniowej opuścił Polskę. Mieszkał w USA, a od 1971 r. w Rzymie, prowadząc intensywną działalność na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Odznaczony m. in. Krzyżem Komandorskim "Polonia Restituta" i Komandorią Orderu Św. Grzegorza Wielkiego nadaną przez Jana Pawła II. Zmarł w 1987 r. (Opracowała Lidia Dańko na podstawie materiałów z archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.)

Szanowni Państwo!
Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli letniska podwarszawskie linii otwockiej - to nazwa projektu, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania przeszłością oraz dokumentowanie ginących śladów pamięci po dawnych letniskach wśród mieszkańców dzisiejszej linii otwockiej. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem i chcielibyście wziąć udział w tym społecznym przedsięwzięciu - prosimy o kontakt z podanymi poniżej osobami:
Uzdrowisko Otwock - Anna Radomska, a.m.radomska@gmail.com, tel. 693107116;
Letnisko Świder i letniska józefowskie - Robert Lewandowski, roblewandowski@wp.pl, tel. 605035774; Letnisko Falenica - Lidia Dańko, lidiad@medianet.pl, tel. 501585850; Letniska wawerskie (Miedzeszyn, Radość, Międzylesie, Anin) - Dorota Choińska, Daria Boniecka-Stępień daria_boniecka@wp.pl, tel. 508085382.
Tematycznie projekt wpisuje się w wy-darzenia Roku Andriollego. Został dofinansowany przez Fundację Kronenberga działającą przy banku Citi Handlowy w Warszawie, a realizowany jest przez Fundację Andriollego we współpracy z grupą osób, którą oprócz wyżej wymienionych stanowią m.in.: Eliza Radzanowska, Marzenna Szymańska, Rafał Fijałkowski - prowadzący warsztaty edukacyjne, konkursy, olimpiady wiedzy, gry, zabawy itp., eliza@arete-art.pl, tel. 508498358; Maja i Zbigniew Płażewscy, Lidia Dańko, Joanna i Paweł Szpygiel odpowiedzialni za przygotowanie plansz wystawowych oraz okolicznościowej publikacji do druku.
Koordynacja projektu Robert Lewandowski.


Ściągnij wersję w PDF.
















www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus