Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 45_ 08.10.2011 »

Letnisko EmilianówFragmenty opisu Letniska Emilianów z publikacji p.t. Letniska Falenickie (1938): Emilianów, powiat Warszawski. Stanowi właściwie część Józefowa. Wszystko, jeśli chodzi o władze, pocztę, telegraf i telefon, policję etc. - w Józefowie. Właściwości terenowe i klimatyczne te same, co w całej gminie-letnisku Falenicy.
Największą wartością Józefowa są lasy. Miejscowość nadaje się dla tych samych rodzajów schorzeń, co Świder. Bardzo wskazany dla dzieci.
Agenda biura meldunkowego czynna jest w okresie letnim na miejscu. Poza sezonem letnim przy Zarządzie gminnym w Falenicy.
Na terenie letniska Komisja Sanitarna gminna i miejscowa przy udziale lekarza gminnego dokonuje co pewien czas kontroli willi i sklepów pod względem sanitarnym i porządkowym oraz bada przestrzeganie cen na artykuły pierwszej potrzeby.
Mięso w jatkach sprzedawane jest pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym powiatowym i każdorazowo po uboju badane przez lekarza.
KOMUNIKACJA. Przy stacjach kolejowych kursują miejscowe dorożki zaopatrzone w taksy dorożkarskie. DOJAZD SAMO-CHODEM. 1. Przez Most Poniatowskiego, brzegiem Wisły, szosą Warszawa - Otwock, do bocznej drogi obok Józefowa.
2. Jak powyżej z tem, że brukowaną drogą obok Zatrzebia do Falenicy, stamtąd drogą gminna brukowaną do krańcowej miejscowości - Józefowa.
Stacja benzynowa od letniego sezonu w Falenicy, stale w Świdrach Wielkich lub w Otwocku. SEZON. Letni i zimowy.
TAKSA. Jak w całej gminie - podatek komunalny, hotelowy w wysokości 0,30 - 0,20 złotych dziennie od osoby mieszkającej w pensjonacie.
ORGANIZACJE. Towarzystwo Miłośników Józefowa.
KOŚCIÓŁ. Na miejscu - proboszcz ks. kan. Jan Makowski.
SKLEPY SPOŻYWCZE. Liczne sklepy spożywcze rozsiane po całym letnisku.
ZAKŁADY GASTRONOMICZNE. Cukiernia, dancing "Adria", obok stacji Kolei Dojazdowej.
GAZETY I KSIĄŻKI. Kioski "Ruchu" na stacjach Kolei Nadwiślańskiej i Kolei Dojazdowej, chłopcy.
PLAŻE. Nad Świdrem - 1 ? km, do Wisły na plaże około 3 km.


Szanowni Państwo!
Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli letniska podwarszawskie linii otwockiej - to nazwa projektu, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania przeszłością oraz dokumentowanie ginących śladów pamięci po dawnych letniskach wśród mieszkańców dzisiejszej linii otwockiej. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem i chcielibyście wziąć udział w tym społecznym przedsięwzięciu - prosimy o kontakt z podanymi poniżej osobami:
Uzdrowisko Otwock - Anna Radomska, a.m.radomska@gmail.com, tel. 693107116; Letnisko Świder i letniska józefowskie - Robert Lewandowski, roblewandowski@wp.pl, tel. 605035774; Letnisko Falenica - Lidia Dańko, lidiad@medianet.pl, tel. 501585850; Letniska wawerskie (Miedzeszyn, Radość, Międzylesie, Anin) - Dorota Choińska, Daria Boniecka-Stępień daria_boniecka@wp.pl, tel. 508085382.
Państwa wsparcie może mieć formę udostępnienia i ocalenia od zapomnienia informacji na temat życia w letniskach linii otwockiej. W wielu domach znajdują się prawdopodobnie zdjęcia, zapiski lub ciekawostki z tamtych lat. Wiele starszych osób pamięta wydarzenia, które mogą wzbogacić wiedzę o naszym regionie. Warto więc ? zanim wyrzucimy coś bezpowrotnie ? przejrzeć własne zasoby i być może udostępnić je innym. Tematycznie projekt wpisuje się w wy-darzenia Roku Andriollego. Został dofinansowany przez Fundację Kronenberga działającą przy banku Citi Handlowy w Warszawie, a realizowany jest przez Fundację Andriollego we współpracy z grupą osób, którą oprócz wyżej wymienionych stanowią m.in.: Eliza Radzanowska, Marzenna Szymańska, Rafał Fijałkowski - prowadzący warsztaty edukacyjne, konkursy, olimpiady wiedzy, gry, zabawy itp., eliza@arete-art.pl, tel. 508498358; Maja i Zbigniew Płażewscy, Lidia Dańko, Joanna i Paweł Szpygiel odpowiedzialni za przygotowanie plansz wystawowych oraz okolicznościowej publikacji do druku.
Koordynacja projektu Robert Lewandowski.


Ściągnij wersję w PDF.
www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus