Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 52_ 15.10.2011 »

Stacja Radość



W latach 1901-1903 pomiędzy stacją Falenica i przystankiem Wawer wybudowana została nowa stacja Kolei Nadwiślańskiej - stacja Radość. Powstała ona w miejscu funkcjonującego od 1898 roku tzw. półprzystanku.(Podobnie jak stacje w Józefowie i w Świdrze.) Posiadała drewniany budynek z poczekalnią. Uruchomienie stacji przyczyniło się do dynamicznego rozwoju letnisk w okolicy.

Według relacji Wiesława Kuśmierskiego, którego ojciec w latach międzywojennych kolonizował tereny dzisiejszej Radości: Pierwsza osada o nazwie Radość - tzw. Radość I powstała na północnych polanach lasów Zbójnej Góry, będących własnością hrabiego Branickiego z Wilanowa, w odległości około 500 metrów od Czarnego Stawu, w pobliżu Traktu Napoleońskiego.

Na przełomie XIX i XX wieku Radość I posiadała około 25 małych, przeważnie parterowych, luźno rozmieszczonych domów i mogła przyjąć prawie 250 letników. W okresie letnim gospodarze mieszkali przeważnie na poddaszu, a letnicy na parterze. Gospodyni gotowała posiłki dla gości, a gospodarz pracował w lesie lub w polu oraz zajmował się zaopatrzeniem z Miłosnej lub dzisiejszego Międzylesia.

Pierwsza stacja kolejowa Radość została wybudowana przy Kolei Nadwiślańskiej na początku XX wieku dla letników Radości I oraz osiedla Borków, gdyż osiedla Radość II jeszcze nie było. Położona była pomiędzy obecnie nieczynnym przejazdem przez tory, a duktem leśnym do Czarnego Stawu (obecnie ul. Wodociągowa).

Komunikację ze stacji kolejowej do Borkowa, Zerzenia i Radości I zapewniały dorożki. W roku 1938 w Radości I i II było około 350 budynków i przyjeżdżało prawie 3500 letników w sezonie.

Drugą prowizoryczną stację dla pociągów parowych zbudowano w roku 1932 obok przejazdu kolejowego przy ul. Izbickiej, a trzecia - obecna stacja kolejowa została wybudowana w 1936 roku. Wykonano wówczas trakcję elektryczną pociągów podmiejskich oraz wysoki peron z poczekalnią i kasą.

Tzw. Radość II powstała podczas dalszej parcelacji lasów należących do hrabiego Branickiego i położona była w pobliżu obecnego kościoła, który został wybudowany w latach 1926-1934. W 1936 roku powstał przykościelny park, a pierwsza szkoła podstawowa mieściła się w budynku "Perła" przy ul. Kąkolowej 60.



Szanowni Państwo!

Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli letniska podwarszawskie linii otwockiej - to nazwa projektu, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania przeszłością oraz dokumentowanie ginących śladów pamięci po dawnych letniskach wśród mieszkańców dzisiejszej linii otwockiej. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem i chcielibyście wziąć udział w tym społecznym przedsięwzięciu - prosimy o kontakt z podanymi poniżej osobami:

Uzdrowisko Otwock - Anna Radomska, a.m.radomska@gmail.com, tel. 693107116;

Letnisko Świder i letniska józefowskie - Robert Lewandowski, roblewandowski@wp.pl, tel. 605035774;

Letnisko Falenica - Lidia Dańko, lidiad@medianet.pl, tel. 501585850;

Letniska wawerskie (Miedzeszyn, Radość, Międzylesie, Anin) - Dorota Choińska, Daria Boniecka-Stępień daria_boniecka@wp.pl, tel. 508085382.

Państwa wsparcie może mieć formę udostępnienia i ocalenia od zapomnienia informacji na temat życia w letniskach linii otwockiej. W wielu domach znajdują się prawdopodobnie zdjęcia, zapiski lub ciekawostki z tamtych lat. Wiele starszych osób pamięta wydarzenia, które mogą wzbogacić wiedzę o naszym regionie. Warto więc ? zanim wyrzucimy coś bezpowrotnie ? przejrzeć własne zasoby i być może udostępnić je innym.

Tematycznie projekt wpisuje się w wy-darzenia Roku Andriollego. Został dofinansowany przez Fundację Kronenberga działającą przy banku Citi Handlowy w Warszawie, a realizowany jest przez Fundację Andriollego we współpracy z grupą osób, którą oprócz wyżej wymienionych stanowią m.in.: Eliza Radzanowska, Marzenna Szymańska, Rafał Fijałkowski - prowadzący warsztaty edukacyjne, konkursy, olimpiady wiedzy, gry, zabawy itp., eliza@arete-art.pl, tel. 508498358; Maja i Zbigniew Płażewscy, Lidia Dańko, Joanna i Paweł Szpygiel odpowiedzialni za przygotowanie plansz wystawowych oraz okolicznościowej publikacji do druku. Koordynacja projektu Robert Lewandowski.


Ściągnij wersję w PDF.
















www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus