Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


TOM I JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 53_ 16.10.2011 »

Stacja FalenicaStacja Falenica została oddana do użytku w 1897 roku. Uruchomienie nowej stacji Kolei Nadwiślańskiej, położonej pomiędzy funkcjonującymi wcześniej przystankami Wawer i Jarosław, przyczyniło się do szybkiego rozwoju Wilegiatury Falenica.

Wiosną 1897 roku na łamach Kuriera Warszawskiego zaczęły pojawiać się ogłoszenia zapraszające mieszkańców Warszawy na letni wypoczynek do Falenicy. Oto niektóre z nich:

FALENICA pierwszy przystanek, za Wawrem, w lesie sosnowym obficie zagajonym, różne letnie mieszkania z kąpielami ciepłemi i prysznicami męskiemi i damskiemi do wynajęcia.

FALENICA stacja kolei Nadwiślańskiej, w willi "Julitów", wśród lasu sonowego, drzew i kwiatów kwitnących, letnie mieszkania w oddzielnych domkach, po 2 i 3 pokoje umeblowane, z werendami, kuchniami i wszelkiemi wygodami. Kąpiel ciepła na miejscu, wiślana o wiorstę. Konie na żądanie. Doktór, apteczka domowa, artykuły spożywcze na miejscu. Stróż stały. Miejscowość powszechnie dziś znana jako najzdrowotniejsza, piaszczysta. Ceny przystępne.

FALENICA Nadwiślańska, letnie mieszkania, las sosnowy, kąpiel wiślana i wanny, sklepy i jatka na miejscu, miejscowość sucha.

FALENICA Nadwiślańska, przy samej stacji w lesie sosnowym, domek sam w sobie, z czterech pokoi, dwie werendy, kuchnie, piwniczki do wynajęcia.

FALENICA, mieszkania w lesie sosnowym, dwa sklepy, jatka na miejscu, kąpiel wiślana. - Tamże place do sprzedania.Szanowni Państwo!

Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli letniska podwarszawskie linii otwockiej - to nazwa projektu, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania przeszłością oraz dokumentowanie ginących śladów pamięci po dawnych letniskach wśród mieszkańców dzisiejszej linii otwockiej. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem i chcielibyście wziąć udział w tym społecznym przedsięwzięciu - prosimy o kontakt z podanymi poniżej osobami:

Uzdrowisko Otwock - Anna Radomska, a.m.radomska@gmail.com, tel. 693107116;

Letnisko Świder i letniska józefowskie - Robert Lewandowski, roblewandowski@wp.pl, tel. 605035774;

Letnisko Falenica - Lidia Dańko, lidiad@medianet.pl, tel. 501585850;

Letniska wawerskie (Miedzeszyn, Radość, Międzylesie, Anin) - Dorota Choińska, dchoinska@gmail.com, tel. 600955677.

Państwa wsparcie może mieć formę udostępnienia i ocalenia od zapomnienia informacji na temat życia w letniskach linii otwockiej. W wielu domach znajdują się prawdopodobnie zdjęcia, zapiski lub ciekawostki z tamtych lat. Wiele starszych osób pamięta wydarzenia, które mogą wzbogacić wiedzę o naszym regionie. Warto więc ? zanim wyrzucimy coś bezpowrotnie ? przejrzeć własne zasoby i być może udostępnić je innym.

Tematycznie projekt wpisuje się w wy-darzenia Roku Andriollego. Został dofinansowany przez Fundację Kronenberga działającą przy banku Citi Handlowy w Warszawie, a realizowany jest przez Fundację Andriollego we współpracy z grupą osób, którą oprócz wyżej wymienionych stanowią m.in.: Eliza Radzanowska, Marzenna Szymańska, Rafał Fijałkowski - prowadzący warsztaty edukacyjne, konkursy, olimpiady wiedzy, gry, zabawy itp., eliza@arete-art.pl, tel. 508498358; Maja i Zbigniew Płażewscy, Lidia Dańko, Joanna i Paweł Szpygiel odpowiedzialni za przygotowanie plansz wystawowych oraz okolicznościowej publikacji do druku. Koordynacja projektu Robert Lewandowski.


Ściągnij wersję w PDF.
www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus