Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


ROK IV JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 72_ 26.05.2012 »

Wilegiaturowe tradycje JózefowaLETNISKO JÓZEFÓW powstało w 1924 r. na wskutek połączenia miejscowości Józefów (wyłączonej z gminy wiejskiej Zagóźdź) z miejscowością Jarosław (wyłączonej z gminy wiejskiej Wiązowna). Józefowskie sołectwo należało do Gminy Letnisko Falenica i obejmowało także Letnisko Emilianów oraz część wsi Świdry Małe.

Położenie letniska oraz wilegiaturowe tradycje Jarosławia i Świdrów Małych nawiązywały wprost do Brzegów Andriollego, które obszernie opisał Edmud Diehl w książce "Wille w Otwocku..." (1893) w rozdziale "Wille nad Świdrem". W okolicach Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej i przystanku Jarosław - Jakub Kołodziej i Stanisław Piotrowski wynajmowali letnikom pokoje z werandami we własnych wiejskich domkach. Po sąsiedzku Stanisław Reiswasser, właściciel folwarku Jarosław, posiadał obszerny dom, w którym latem mieszkało nawet kilka rodzin wypoczywających nad rzeką lub w dobrze urządzonym ogrodzie z fontanną. W Świdrach Małych z 34 chałup 23 wynajmowane były dla letnich gości, a liczba wczasujących rodzin według Edmunda Diehla dochodziła do 50. Od wiosny 1898 r. ogłoszenia w warszawskiej prasie informowały o letnich mieszkaniach do wynajęcia w pobliżu przystanku Józefów położonego przy Kolei Nadwiślańskiej.

Na początku XX w. autor artykułu o budowie kościoła katolickiego "w Józefowie-Emilianowie" pisał, że do józefowskiego letniska "corocznie zjeżdża się do pięciu tysięcy osób, a po otwarciu świątyni liczba ta niezawodnie znacznie wzrośnie".

Największą wartością letniska Józefów był sosnowy las, a największą atrakcją dla wypoczywających dzieci była piaszczysta plaża i rzeka Świder. Wielu letnich gości korzystało również z plaży wiślanej oraz z przystani żeglarskiej w Świdrach Małych.

WILLA BENKÓWKA to ponad 100 lat wilegiaturowej i letniskowej tradycji w Józefowie. W roku 1896 Wilhelm Benke zbudował willę w Świdrach Małych (przy późniejszej ul. Środkowej - obecnie przy ul. 3 Maja 100 w Józefowie). W latach międzywojennych posiadłość obejmowała sześć letniskowych domów, w których zamieszkiwała rodzina oraz sezonowo goście podczas letniego wypoczynku.

W sobotę 26 maja 2012 w godzinach 13.30 - 15.00 gospodarze Otwartego Ogrodu - Małgorzata i Janusz Korwin-Mikke zapraszają do zapoznania się z historią józefowskich letnisk, a także proponują spotkanie z potomkami Wilhelma Benke.

Partnerem ogrodu jest Wydawnictwo Świdermajer, które zaprezentuje najnowszą publikację pt. "Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli podwarszawskie letniska linii otwockiej".

TWÓRCY STYLU ŚWIDERMAJER. Przy dawnej ul. Ku Plebanii w Letnisku Emilianów (dzisiaj ul. Piotra Skargi w Józefowie) możemy zobaczyć dwa obecnie wykańczane budynki jednorodzinne, które swoim wyglądem nawiązują do nadświdrzańskiej architektury znanej jako świdermajer. W sobotę 26 maja 2012 (w godzinach 14.00 - 18.00) w Otwartym Ogrodzie przy ul. Piotra Skargi 10a, oprócz rozmowy z projektantami Pracowni Architektonicznej Marka Przepiórki, będziemy mieli jedyną okazję porównać i przeanalizować różne etapy budowy dwóch współczesnych świdermajerów.

Partnerem ogrodu jest portal www.geniusloci.co popularyzujący praktyczną wiedzę na temat budowy domów w stylu świdermajer.

WARSZTAT ŚWIDERMAJER, czyli cztery pokolenia cieśli, stolarzy i snycerzy.
Ulica Sosnowa w Letnisku Józefów należy do niewielu ulic, których nazwa pozostała bez zmian przez prawie 100 lat. W centrum miasta przy ul. Sosnowej 15 działa stolarnia Henryka Jesiotra, w której nie jeden stary świdermajer odzyskał dawny blask. Rodzina Jesiotrów od czterech pokoleń zajmuje się ciesielstwem, stolarstwem i snycerstwem. Obecnie w rozbudowanym warsztacie oprócz drewnianych elementów przeznaczonych do renowacji starych budynków wykonuje się m.in. tradycyjne drewniane detale architektoniczne.

W sobotę 26 maja, w Otwartym Ogrodzie firmy "Świdermajer" będziemy mieli okazję porozmawiać ze snycerzami, a w godzinach 16.00 - 18.00 będziemy mogli poznać kolejne etapy powstawania drewnianych ornamentów.

WYDAWNICTWO ŚWIDERMAJER jest partnerem Otwartego Ogrodu przy ul. Sosnowej 15.

Stoisko z publikacjami na temat historii i architektury linii otwockiej będzie czynne w sobotę (26 maja) w godzinach 12.00 - 18.00.

PRZYGODY ANDRIOLLEGO to terenowa gra historyczno-przygodowa oparta na faktach z życiorysu Elwiro Michała Andriollego - od 1880 r. twórcy pierwszej osady letniskowej nad rzeką Świder. Odwiedzając 26.05.2012 józefowskie Otwarte Ogrody (w godzinach ich otwarcia!), uczestnik będzie miał okazję poznać niezwykle barwną biografię artysty. Regulamin gry dostępny jest na stronie www.swidermania.arete.art.pl


Powyższe opisy obejmują wybrane wy-darzenia Festiwalu Otwarte Ogrody Józefów 2012 (sobota, 26.05.2012, ogrody nr 8, 9, 11 oraz grę miejską "Przygody Andriollego").Partnerzy:

Maciej Dębała,

Firma "Świdermajer" Henryk Jesiotr, Dariusz Jesiotr,

Fundacja Andriollego,

Fundacja Kronenberga,

Grupa ŚwiderMania,

Minimalgarden Anna Niebieszczańska,

Muzeum E.M. Andriollego w Józefowie,

Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki,

Wydawnictwo Świdermajer.www.andriolli.pl

www.andriollowka.pl

www.geniusloci.co

www.minimalgarden.pl

www.megaformat.pl

www.pracowniaarchitektoniczna.net

www.swidermajer.pl

www.swidermania.arete.art.plPROFESOR ALBERT LICHANOW w Józefowie. Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie, które dnia 26 maja 2012 gości prof. Alberta Lichanowa - informuje, że nieformalne spotkanie z autorem powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży (m.in. powieści historycznej "Niech będzie słońce!", 1963) będzie miało miejsce przy ul. 3 Maja 100 w Józefowie ok. godziny 14.15 (26.05.2012).

Prof. dr Albert Lichanow (ur. 1935, Kirow) - prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Fundacji Dziecięcych, przewodniczący Rosyjskiej Fundacji Dziecięcej, dyrektor Instytutu Naukowo-Badawczego Dzieciństwa. Jego utwory opublikowano w Rosji w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Za granicą wydano 106 książek pisarza w 34 językach. W latach 2005, 2007 i 2010 - Albert Lichanow został uznany Człowiekiem Roku w Rosji. W roku 2005 - Człowiekiem Roku w USA. W 2006 został odznaczony światowym medalem "Freedom" za: "cogodzinny i codzienny wkład do światowej skarbonki dobra". Uniwersytet w Cambridge (Anglia) wpisał go na listę 1000 wybitnych Europejczyków XXI wieku. W roku 2010 Albert Lichanow otrzymał w USA Międzynarodową Nagrodę Pokoju (International Award Peace). Centrum Biograficzne w Cambridge uznało go Człowiekiem Roku w dziedzinie literatury jako "krzewiciela humanizmu". Amerykański Instytut Biograficzny (USA) przyznał profesorowi dożywotnie członkostwo.

Albert Lichanow jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka w roku 1987 za książkę "Dramatyczna pedagogika: szkice o sytuacjach konfliktowych".
Ściągnij wersję w PDF.
www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus