Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


ROK IV JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 75_ 23.06.2012 »

Gmina Letnisko Falenica



LETNISKA FALENICKIE
Kalendarium opracowano na podstawie książki
R.Lewandowski "Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli podwarszawskie letniska linii otwockiej", Józefów 2011;
"Letniska Falenickie", Warszawa 1938, Reprint Wydawnictwo Świdermajer, Józefów 2012.

10 listopada 1924 - weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28.10.1924 r. "o utworzeniu gminy wiejskiej Letnisko-Falenica w powiecie warszawskim". W skład gminy włączono:
- z gminy wiejskiej Zagóźdź: Falenica-Wille, Józefów, Emilianów, Miedzeszyn-Wille, Zbójna Góra-Radość, Kaczy Dół, Maciorowe Bagno, Laski Osady;
- z gminy wiejskiej Wiązowna: Michalin, Jarosław;
- z gminy wiejskiej Karczew: Wille Świderskie;
- z gminy wiejskiej Wawer: Anin.

1 kwietnia 1927 - gmina wiejska Letnisko Falenica zyskała uprawnienia finansowe gminy miejskiej, które umożliwiły w niedługim czasie wzmocnić finanse gminnego budżetu oraz przeprowadzić niezbędne inwestycje w letniskach.

1935-1936 - intensywne działania mieszkańców, właścicieli willi i pensjonatów położonych na terenie Letniska Świder zmierzały do utworzenia stacji klimatycznej oraz samodzielnego uzdrowiska Świder.

1 kwietnia 1939 - weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27.03.1939 r. "o zmianie granic niektórych gmin wiejskich w powiecie i województwie warszawskim". Do gminy Letnisko Falenica przyłączono:
- ze znoszonej gminy wiejskiej Zagóźdź: Błota, Borków, Dębinka, Julianów, Miedzeszyn, Nowa Wieś, Świdry Małe, Wólka Zerzeńska, Zagóźdź;
- z gminy wiejskiej Wiązowna: gromady Zamlądz, Rycice oraz część gromad Aleksandrów i Emów;
Z gminy Letnisko Falenica wyłączono:
- do gminy wiejskiej Wawer: gromady Anin i Międzylesie

15 maja 1951 - weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05.05.1951 r. "w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy". Z gminy Falenica Letnisko przyłączono do Warszawy: Borków, Julianów, Miedzeszyn, Miedzeszyn Nowy, Miedzeszyn Wieś, Radość, Wólka Zerzeńska, Zagóźdź oraz część gromad Błota, Falenica, Michalin i Zbójna Góra.

15 maja 1951 - weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 05.05.1951 r. "w sprawie zmiany granic, siedziby i nazwy niektórych gmin w powiecie i województwie warszawskim". Siedzibę gminnej rady narodowej gminy Falenica Letnisko w powiecie i województwie warszawskim przeniesiono z Falenicy do Józefowa, a nazwę "gmina Falenica Letnisko" zmieniono na nazwę "gmina Józefów".

Nowo powstała gmina Józefów [Letnisko] obejmowała dotychczasowe letniska falenickie:
Józefów, Emilianów, Jarosław, Świder oraz część letnisk Falenica i Michalin, a także (przyłączone w 1939 r. do gminy Letnisko Falenica): Rycice, Dębinka, Świdry Małe, Nowa Wieś oraz część gromad Błota, Aleksandrów i Emów. /…/
Opracował RL


JÓZEFÓW. "Poczekalnia Cafe" to pomysł na rewitalizację zabytku jakim jest pomieszczenie kasy i poczekalni na peronie PKP Józefów. Wiata peronowa wraz z budynkiem poczekalni i kasy biletowej w Józefowie należy do zespołu wiat peronowych powstałych w latach 30-tych XX w., położonych na linii Warszawa-Otwock, wpisanego do rejestru zabytków decyzją z dnia 01.07.2010 r. pod nr A-1017.
W roku 2010 mieszkańcy Józefowa zainterweniowali do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wieść o planowanym wyburzeniu obiektu. Dzięki temu józefowski zabytek został uratowany. Niestety od tamtego czasu nie było pomysłu na ożywienie peronu - na szczęście teraz już jest. "Poczekalnia Cafe" po kilku miesiącach uzyskiwania pozwoleń (Mazowiecki Konserwator Zabytków, Wojewoda Mazowiecki, Sanepid, PKP) rozpoczęła rewitalizację wnętrza poczekalni i kasy biletowej na peronie PKP Józefów. Zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytek obiekt został przywrócony do stanu zbliżonego z czasów powstania. Już od soboty 23.06. 2012 r. w "Poczekalni Cafe" można będzie zakupić bilety SKM, świeże pyszne kanapki zarówno na zimno jak i na ciepło, kawę, herbatę, ciasta, ciastka, sezonowe szejki owocowe oraz wiele innych produktów w bardzo przystępnych cenach. Chcemy, aby "Poczekalnia Cafe" stała się miejscem, które uchroni zabytkowy peron przed systematycznym niszczeniem przez wandali, a przede wszystkim cieszyć będzie mieszkańców Józefowa oraz podróżnych coraz liczniej korzystających z komunikacji kolejowej.
Piotr Sołkowicz
"Poczekalnia Cafe"



Ściągnij wersję w PDF.
















www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus