Wydawca R.LEWANDOWSKI.
Ekspedycya główna w Kantorze Wydawcy.
kontakt@andriolli.pl
Tel. 605035774


ROK IV JÓZEFÓW ISSN 2081-0830
ANDRIOLLÓWKA » Nr 96_ 27.04.2013 »

Gra Letnisko



WARSZAWA
W imieniu Wydawnictwa Gry Leonardo pragnę zakomunikować, że już w najbliższy poniedziałek (29.04.2013) trafi do regularnej sprzedaży najnowsza gra Karola Madaja pt. Letnisko. Autor, tak jak w grze Kolejka, zabiera nas w podróż sentymentalną - choć tym razem w inne klimaty.
Oddajmy mu głos: "Przenieś się w lata trzydzieste XX wieku... Jesteś właścicielem letniska w jednej z modnych miejscowości wypoczynkowych na linii Warszawa-Otwock. Konkuruj o wysiadających z pociągu przyjezdnych. Pieniądze zostawione przez dowcipkujących po polsku i w jidysz wczasowiczów, przeznaczaj na zakup porośniętych sosnowym lasem parceli, tanich drewniaków, wygodnych willi lub luksusowych pensjonatów. Im bardziej komfortowe warunki zapewnisz gościom, tym zamożniejszych klientów zachęcisz do przyjazdu. Nie lekceważ jednak mniej wymagających urlopowiczów, którzy nie przestraszą się nawet złej pogody. Przewiduj koniunkturę, we właściwych momentach inwestuj swój kapitał i zostań najbardziej szanowaną osobistością w gminie Letnisko-Falenica."
Gra Letnisko jest nowoczesnym ujęciem klasycznego tematu gry Monopoly - polega na rozbudowie nieruchomości i zarabianiu pieniędzy. Gra przeznaczona jest dla 2-5 osób w wieku od 8-go roku życia, a przewidywany czas rozgrywki to 30-45 minut.
Każdy egzemplarz gry posiada estetyczne pudełko, w którym znajduje się: 220 stylowych kart, 12 żetonów, instrukcja w języku polskim i angielskim oraz letniskowa wkładka historyczna.
Nieduże - zwłaszcza w porównaniu z Kolejką - rozmiary gry (20x20cm) oraz niska cena (sugerowana cena detaliczna to 59,-zł) sprawiają, że jest to gra, nad którą zdecydowanie warto się zastanowić pakując bagaż na najbliższy wypoczynkowy wyjazd.
Patronami gry są czasopismo historyczne "Mówią Wieki" oraz Wydawnictwo Świdermajer, które zajmuje się również dystrybucją regionalną.
Grę od soboty (28.04.2013) będzie można już obejrzeć, a nawet w nią zagrać i kupić w sieci sklepów stacjonarnych Graal w Warszawie. Lista sklepów znajduje się na www.sklep-graal.pl w zakładce Nasze Sklepy.

Witold Janik
Wydawnictwo Gry Leonardo

JÓZEFÓW
Gra Letnisko jest już w sprzedaży. Wzdłuż linii otwockiej można ją obejrzeć, zagrać lub kupić w następujących punktach:

- Anin, Biblioteka Publiczna, ul. Trawiasta 10,
- Międzylesie, Cafe Peron, ul. Patriotów 303,
- Radość, sklep KAJET, ul. Patriotów 164,
- Falenica, KINOkawiarnia Stacja Falenica,
- Józefów-Michalin, sklep KAJET, ul. Piłsudskiego 38,
- Józefów, KSIĘGARNIA JÓZEFÓW, ul. Piłsudskiego 108,
- Józefów, KSIĘGARNIA ZACZYTANIE, ul. 3-go Maja 90,
- Otwock, OKIENKO, stacja PKP Otwock,
- Otwock, Eurocafe, ul. Sosnowa 3,
a od maja także w internetowym sklepie allegro ANTYKWARIAT ŚWIDERMAJER (użytkownik swidermajer_pl).

W drugiej połowie XIX w., w szybko rozwijających się i przeludnionych miastach Europy, nowe możliwości komunikacyjne sprzyjały rozwojowi podmiejskich wilegiatur (wówczas tak określano miejsce letniego wypoczynku).
Wyobraźmy sobie upalne lato poza miastem, wokół sosnowy las, na plaży gorący piasek oraz kręta, orzeźwiająca rzeka. Obok piękne domy i ażurowe, bogato zdobione drewniane werandy z wyj-ściem bezpośrednio do ogrodu… Tak wyglądały wille i pensjonaty położone nad rzeką Świder. Pierwsze letniskowe domy nad Świdrem wybudował według własnego pomysłu właściciel tych terenów, war-szawski ilustrator Elwiro Michał Andriolli (1836-1893, autor m.in. ilustracji do Pana Tadeusza), które-go styl - styl nadświdrzański, dziś znany jako świdermajer, zauroczył przyjeżdżających na letni odpo-czynek latowników. Brzegi Andriollego stały się kolebką podwarszawskiej wilegiatury linii otwockiej.
Od 1885 r. naśladowcy Andriollego osiedlali się w pobliżu stacji kolejowej Otwock, tworząc osadę Wille Otwockie, Wilegiaturę Otwock. Pod koniec XIX w. uruchomienie stacji kolejowej Falenica oraz przystanków w Radości, Józefowie i Świdrze przyczyniło się do powstania wilegiatur w tych miej-scowościach, a otwarcie kolei wąskotorowej z Warszawy przez Wawer do Karczewa (1914) przyczyniło się do powstania następnych letnisk. Na początku XX w. wilegiatury linii otwockiej zaczęły przekształcać się w stacje klimatyczne lub letniska. W latach międzywojennych największą popu-larność zyskały Uzdrowisko Otwock i Letniska Falenickie, które stały się bezpośrednią inspiracją dla Karola Madaja - autora planszowej gry Letnisko.
W Falenicy tętniło i skupiało się życie miasteczka i letniskowej gminy obejmującej dziesięć letnisk: Anin, Międzylesie, Radość, Zbójna Góra, Miedzeszyn, Falenica, Michalin, Emilianów, Józefów, Świder. Do rozwoju gminy przyczyniło się także Towarzystwo Miłośników Letnich Mieszkań. Myślę, że w upalne popołudnia jego prezes ubrany w letni garnitur i obowiązkowo w kultowym panamie na głowie - będącym nie tylko letniskowym hitem tamtych lat - niejednokrotnie przechadzał się duktami w sosnowym lesie i oglądał powstające "jak grzyby po deszczu" wille i pensjonaty.
Miłośników wypoczynku w letniskowych klimatach, pośród willi i pensjonatów świdermajer, zapraszamy na premierowe spotkania i rozgrywki związane z promocją gry. Więcej informacji na www.andriollowka.pl

Robert Lewandowski
Wydawnictwo Świdermajer








Ściągnij wersję w PDF.
















www.andriolli.pl
www.swidermajer.pl

Copyright by Robert Lewandowski © 2006
Andriollówka ®

Utrzymanie strony www józefów - Agencja Cirrus